1393/05/28
GRE / GMAT

GRE General

(Graduate Record Examination)

 

دانشگاه های آمریکا و برخی از دانشگاههای بسیار معتبر کشورهای دیگر (عمدتا کانادا) نمره این امتحان را به عنوان یکی از مدارک درخواست پذیرش در مقاطع بالاتر ازکارشناسی لازم دارند. این امتحان به دو صورت ورقه ای و کامپیوتری برگزار می شودکه نوع کامپیوتری آن در ایران برگزار نمی شود. نوع ورقه ای سالی سه باربرگزار می شود، یک بار در اکتبر و یک بار در نوامبر و یک بار در دسامبر. تعداد شرکت کننده در این امتحان دارای محدودیت نبوده و ثبت نام در این آزمون می تواند از طریق سایت سازمان سنجش یا دیگر مراکز برگزارکننده این آزمون انجام پذیرد.

 

 

جدول نمرات GRE 

Scores Reported

Measure

130 – 170 ,in 1 point increments

Verbal Reasoning

130 – 170 ,in 1 point increments

Quantitative Reasoning

0 – 6 ,in half point increments

Analytical writing

اعتبار

اعتبار نمره GRE به مدت 5 سال می باشد

نوع عمومی امتحان ورقه ای ( (GRE Paper-basedشامل سه بخش می باشد:
واژه( ( Verbal
ریاضیات((Quantitative
بخش نوشتاری (AnalyticalWriting)

 

Verbal

تمام این امتحان بخش واژه آن است که نیاز به دانش بسیاربالایی از دایره لغات دارد. سوالات این بخش 5 گزینه ای است و نمره منفی ندارد. این بخش شامل دو سری سوال 25 تایی می باشد. کسب نمره بالای 400 در این امتحان واقعا خوب است و هر کدام از این 25 سوال در 3 فرم زیر می باشند:

- بخش جای خالی (عادی) (8سوال) : یک جمله نسبتا پیچیده داده می شود و یک، دو و یا سه جای خالی را باید با گزینه ها پر کنید.

- بخش پر کردن جای خالی با دو مترادف (5-4 سوال) : یک جمله نسبتا پیچیده را باید با دو کلمه مترادف پر کنید.

- خواندن (12-13 سوال) : در این بخش پنج تا شش متن نسبتا پیچیده داده می شود که باید با توجه به آنها به سؤالات پاسخ دهید.

 

Quantitative

بخش ریاضیات این امتحان معادل کتابهای دبیرستان می باشدکه به راحتی می توان به سوالات پاسخ داد.

سؤالات مربوط به امتحان جدید 2سری سوال 25 تایی است که در 35 دقیقه باید پاسخ داده شود، همچنین استفاده از ماشین حساب ساده در امتحان نوع جدید مجاز می باشد، ماشین حساب توسط سازمان سنجش در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.در امتحان نوع قدیم، معیار بر این اساس بود که اگر 2 یا حتی در برخی امتحانات تا 4غلط نیز داشتید نمره شما 800 بود. بخشی که در این امتحان امکان غلط زدن را افزایش می دهد مربوط به بخش پرسش های نموداری است که در این بخش یک نمودار داده شده و ازشما چند سؤال پرسیده می شود. در این بخش دقت بیشتری نمایید(خیلی از دوستان پرسش های نموداری را بعد از پاسخ به سایر پرسش ها جواب میدهند).

 

Analytical Writing

شامل نوشتن دو انشاء می باشد.

هر انشاء دارای 30 دقیقه زمان است (مجموعا 60 دقیقه) در بخش اول به شما یک موضوع داده می شود که به مراتب از موضوعات تافل مشکل تر است و باید برای آن بنویسید. تحلیل دقیق موضوع، گرامر نسبتا پیچیده، تعداد لغات و ... در این بخش روی نمره شما تأثیر بسزایی دارند. نمره این بخش نیز از 6 محاسبه می شود.

در بخش دوم، در حدود چند خط یک موضوعی توضیح داده می شود. این موضوع ظاهرا منطقی به نظر می رسد ولی در اصل اینطور نیست و دارای اشکالاتی است که شما باید آنها را باز کنید.

 

GMAT

(Graduate Management Admission Test)

 

امتحان کامپیوتری GMAT یک امتحان استاندارد است که به طورمعمول مورد نیاز پذیرش از Business school MBA و   GMACو رشته های مدیریت در کشورهای اروپایی - کانادا و آمریکا می باشد.

بخش های آزمون

 

Analytical Writing

 

این بخش شامل دو موضوع writing که یکی  Analysisof an issue و دیگری Analysis of an argument

 می باشد.

زمان پاسخگویی به هر دو سؤال 1 ساعت می باشد.

نمره این بخش بین 0 و 6 می باشد.

 

 

Verbal

 بخش verbal این امتحان شامل موارد زیر است:

Reading Comprehension

Critical Reasoning

Sentence Correction

زمان پاسخگویی به این بخش سؤالات 75 دقیقه می باشد.

  • نمره این بخش هم از 60 محاسبه می شود

 

 Quantitative

این بخش شامل سوالهای ریاضی است. با توجه به ماهیت computer-adaptive این امتحان ، نمره کامل گرفتن ازاین بخش به راحتی GRE نمی باشد.

این بخش شامل دو تیپ سوال است :ProblemSolvingو Data Sufficiency

زمان پاسخگویی به این بخش سوالات 75 دقیقه می باشد.

بخش اول مسئله ریاضی است. بخش دوم سوالی مطرح می شود و دو فرض برای آن داده می شود. باید بررسی شود که آیا دو فرض داده شده برای پاسخگویی به پرسش کافی است یا یکی به تنهایی کافیست و یا اصولا مسئله با فرضهای داده شده قابل حل نمی باشد.

 
نمره این بخش از 60 داده می شود
 

نمره GMAT بین 200 و 800 است که بر اساس نمرات بخشهای V و Q بدست می آید. که باتوجه به rank دانشگاه مورد نظر نمرات بین 650 تا 750 قابل قبول است.

 

 

GMAT Format

 

Section

Number (s) of Questions (Total)

Length

AWA (one issue and one argument)

2

30 minutes for each essay

Break

 

5 minutes

Verbal: about 14 Reading Comprehensions Questions (3 passages), 10 Critical Reasoning Question and 14 Sentence Correction Questions

41

75 minutes

Break

 

5 minutes

Quantitative (about 13 Data Sufficiency, and 34 Problem Solving)

37

75 minutes

 

نحوه ثبت نام

به علت محدودیت های موجود در ایران ثبت نام به صورت تماس تلفنی برای هموطنان ایرانی امکان پذیر است. بدین ترتیب که ابتدا فرم ثبت نام را ازآخرین بولتن موجود در سایت www.mba.com  پر کرده و به customer service خاور میانه، اروپا و آفریقا فکس کنید. (زمانهای خالی و مکان امتحان را هم از همین سایت می توانید پیدا کنید) سپس با این مرکز تماس گرفته و از اپراتور بخواهید که فکس شما را پیدا کرده و اطلاعات را در سیستم بصورت دستی وارد نماید. در اینجاست که زمان و مکان دقیق امتحان باتوجه به اولویت هایی درخواستی شما در فرم و با همکاری شما قطعی می شود. بعد ازگذشت چند روز Email confirmation ثبت نام برای شما ارسال می گردد.